username101101 username101101
  • 22-04-2016
  • Mathematics
contestada

at a local fruit stand , Luisa spends $3.96 for 2 pounds of strawberries. how much can she expect to pay for 4 pounds of stawberries?

Respuesta :

yoursister yoursister
  • 22-04-2016
$3.96 for 2 pounds. 4 pounds is twice as much as 2 pounds, or 2x.
Therefore, 2(3.96) = $7.92
Answer Link
Blast
Blast Blast
  • 22-04-2016
Simple 3.96*2 = $7.92 for 4 pounds of strawberries
Answer Link

Otras preguntas

What is the simplified form of (4ab)^2
Alex is saving money because she would like to purchase the new video gaming system that everyone has been talking about. After two weeks of saving, she had $47
How did people in the Fertile Crescent adapt to their environment?
The fall of Tenochtitlán in 1521 was significant because
What was it like to live as a Pullman employee in the town of Pullman?*
what is 5725 rounded to the nearest hundred
Health professionals can help those with health issues to __________. a. find something other than sports or exercise in which to participate b. match exercis
The process of chemical cycling is known as a biogeochemical cycle because it a. takes places over a long period of time b. withdraws the chemical form the at
When the ideal gas law is arranged as shown below, what property of the gas is being solved for (represented by the X)? x equals PV over nR
The fall of Tenochtitlán in 1521 was significant because