Tosandemeyin Tosandemeyin
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

A 54-ounce bottle of fruit juice costs $6.by the unit rates rounded to the nearest cent

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 05-04-2019

Answer:

The unit rate is 0.11 $/ounce

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rates divide the total cost by the total volume

so

(6/54)=0.11 $/ounce

Answer Link

Otras preguntas

Which statement illustrates the distributive property? Please help
Water on each side of a divide flows in...
How do you think the world was created?
Water on each side of a divide flows in...
What is 36 percent as a decimal?
Pyrenees mountains border Spain and this European country starts with F
Which statement illustrates the distributive property? Please help
How do you tell if an equation is linear or not????
How do you think the world was created?
How do you think the world was created?