jai17 jai17
  • 25-04-2016
  • Mathematics
contestada

Say you are grocery shopping and you come across an item for which the unit price is not labeled. How can you find the unit price on your own?

Respuesta :

Slenderman01 Slenderman01
  • 27-04-2016
I have a simple easy way of doing this.  First you find the weight of the item, and then you would divide the cost by the weight.  that's it
Answer Link

Otras preguntas

Escoge la opción que completa la frase con la forma correcta del verbo en paréntesis, según la lectura. Usa el contexto de la lectura para decidir qué tiempo d
what is the gcf of 27x2y^3, 46x^2y
Use a 10-by-10 grid to solve. What is 25% of 140? Enter your answer in the box.
How can fossil fuels best be described
What two factors affect how much work is done in any given action?
This is the answer I got is it correct
12.)What is the measurement of angle 3? 13.)What is the measurement of angle 2?
A rectangle has an area of 420m2. One of the sides is 5m in length. Work out the perimeter of the rectangle.
Shortly after Alex learned that he had failed to make the high school football team, he vandalized the team's locker room and broke several classroom windows. H
i need help plssss .​