2128670
2128670 2128670
  • 21-04-2019
  • Mathematics
contestada

H-hello! Today is my B-DAY!!!! I was hopping if someone could help me?
If you have $20 and need to buy 6 Items, how much is each Item?

Respuesta :

jtbouvier9274
jtbouvier9274 jtbouvier9274
  • 21-04-2019

Answer:

you can spend $3 per item and have $2 left over

or

you could spend $3.33 and have 2 cents leftover

Step-by-step explanation:

6 goes into 20 3 times

Answer Link

Otras preguntas

Help me to answer this​
I will give brainiest if you answer it and give a explanation.
Plants combine water (liquid) and carbon dioxide (gas) to make sugar (solid) during photosynthesis. This is an example of__.
PLS HELP ASAP ILL GIVE BRAINLKEST
I NEED THIS DONE RIGHT 100% ACCURATE Apellido refers to a person's last name True or False
Find the area of the area Of the trapezoid
The second angle of a triangular kite is four times as large as the first. The third angle is 5 more than the sum of the other two angles. Find the measure of t
Select the correct answer. Read these sentences and choose the correct word or phrase to complete the last sentence. La consommation de la Venus est 23 km/l. L
HELP ME!! THIS IS DUE SOON
according to a common idiom, if you have proven the strength of your character, you have shown your what? medal