kantariag kantariag
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Tony bought 14 pounds of rice for $6 how many dollars did he pay per pound of rice

Respuesta :

mimique0179
mimique0179 mimique0179
  • 23-04-2019

Answer: 43 cents

Step-by-step explanation: divide 6.00 by 14 which gives you around .42857

then you round to the hundredths place which gives you .43

Answer Link
lolfunny124 lolfunny124
  • 23-04-2019

Answer:

0.42 or 0.43 (depends if you round)

Step-by-step explanation:

6.00 divided by 14 = 0.42857143

now check your answer

0.42857143 x 14 = 6

Answer Link

Otras preguntas

Jake spent 5 hours and 17 minutes at the Air and Space Museum. He left the museum at 4:10 p.m. What time did Jake arrive at the museum?
Keira divided 123.52 by 3.2 and got 38.6. Without using a calculator, how could she check to determine if her answer is reasonable?
Raja sold a purse for £ 180; he suffered a loss of £ 40 in his deal, what was the cost price of the purse. Please tell me and quick!!!!
i need help with this ASAPP
need help with this question ​
1) Write a unit rate for the situation: 50 students in 5 classes
What other words in the blog post connect to this concept?
what is tennis in table tennis?​
What are caused by random errors when DNA is copied.
Dad is getting food ready for my birthday party. Including me there will be 16 people at the party dad is baking cookies for us he can bake 20 per batch how man