hellokityy13 hellokityy13
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Jake bought 4 1/2 pounds hamburger for the cook out. How much did it cost him if hamburger is $1.80 per pound​

Respuesta :

Blonde202
Blonde202 Blonde202
  • 23-04-2019

Answer:

8.10

Step-by-step explanation:

4 times 1.80 equals 7.20

1/2 times 1.80 equals 0.90

7.20 plus 0.90 equals 8.10

Answer Link

Otras preguntas

The vertices of a quadrilateral ABCD are A(4, 8), B(10, 10), C(10, 4), and D(4, 4). The vertices of another quadrilateral EFCD are E(4, 0), F(10, -2), C(10, 4),
Which shows the solution to the inequality-4x >36
HELP PLEASE!! It’s American Literature!
determine the fall (drop) on 20' of drainage piping with a 1/4" per ft. grade
Why would an object have a much lower maximum speed falling through water than falling through air?​
questions based on prayer from the living short story​
Solving for the area.
prepare sop for sickling by microscopy method
An individual is planning a trip to a baseball game for 15 people. Of the people planning to go to the baseball game, 10 can go on Saturday and 12 can go on Sun
How many proportional relationships are shown in the coordinate plane below/