mimihernande11 mimihernande11
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Please HELP !!

Each granola bar costs $1 write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J

Respuesta :

lublana
lublana lublana
  • 23-05-2019

Answer:

Expression for the total cost is $1J.

Step-by-step explanation:

Given that each granola bar costs $1.

Now we need to write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J.

So let's assume that the number of granola bars = J

then total cost of g granola bars = (J)($1) = $1J

Hence required expression for the total cost is 1J dollars.

Answer Link

Otras preguntas

What is it popularly called when the sale of alcohol is forbidden by law
Identify the pattern then write the next three terms in each sequence 192,96,48,24,...
In the Battle of Stalingrad, all of the following contributed to the Soviet victory EXCEPT ... a. A brutal winter b. A massive Allied invasion c. A massive Sovi
Which war immediately preceded the communist revolution in Russia?
The end of immigration quotas in the 1960s led to a significant decrease in safe places for refugee immigrants. a significant increase in discrimination agains
Solve the equation: 12y = 132.
the poster shows how many of its games the football team has won so far. Express this info as a fraction, decimal, and percent ____________________________
Why was Montezuma ll important?
Where should a pronoun be placed?
How do the structures in an organism relate to its function