pridebutter pridebutter
  • 26-05-2019
  • Mathematics
contestada

the price of milk found by / its cost in cents by its volume in gallons.
what are the units in words?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 26-05-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Milk is often priced in the units "dollars per gallon."  I pay $3/gallon for mine.

If you want the units cents instead of dollars, then the units would be

"cents per gallon."

Answer Link

Otras preguntas

Solve the system by substitution. 3x + y = 19 -6x – 5 = y
How marly electrons are in an atom of elemental sodium?
What are the factors that affect pulse rate ?​
molar mass of A1C1 3
Titanic Roofing Company has estimated the following amounts for its next fiscal​ year: Total fixed costs $ 833 comma 000 Sale price per unit 60 Variable cost pe
in an arithmetic progression U5=-1/2 and S7=21 find a, d and U9​
Work this out for meee
why would CH not form as a result of carbon's interactions with other elements? A:Carbon normally has two covalent bonds. B:Carbon normally has four covalent bo
Which of the following properties justifies the statement 3 • 5 + 3 • 6 = 3 • 5 + 6 • 3?
Who was our first president??