idonthaveaname18 idonthaveaname18
  • 25-08-2019
  • Mathematics
contestada

If one redskin and 4 golden roughs cost $1.65, whereas 2 redskins and 3 golden roughs cost $1.55, how much does each type of sweet cost?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 25-08-2019

Answer:

redskin $0.50      golden rough $0.35

Step-by-step explanation:

r=redskin

g=golden rough

1r + 4g = 1.65

2r + 3g = 1.55

I will multiply the first by -2

-2r - 8g  = -3.30

2r  +3g  = 1.55

Add both

0 -5g = - 1.75

g= 0.35       0.35*4 = 1.4

r+ 1.4 = 1.65

r=0.25

Answer Link

Otras preguntas

3y - x = 3 2 ^ 3y -1 ^ x =2
ASAP help! Check my user for other questions if you know what you’re doing thanks so much. Elige la respuesta con la forma correcta de los verbos usando el impe
Terri is rewriting 7^13 in expanded form. How many factors should she use in her expression?
A basketball player throws a ball at 60° to the horizontal at a net 4.0m away. The height of the net is 3.3m. The ball leaves his hands at a height 2.0m from th
At what point does an individual's view change from being interpersonal racism to institutional racism?
Which term identifies the cell’s ability to maintain its internal conditions? homeostasis diffusion transport osmosisWhich term identifies the cell’s
find the value of y+4 given that -3y-4=2
Your family is moving to a new neighborhood, and your parents have narrowed their choices down to four different places. Because you have a new-found interest i
What will happen if perfume, alcohol and deodorant are mixed together, will it: A. Melt B. Dissolve C. Freeze D. Boil
which best characterizes Russian in the early 1900