idonthaveaname18 idonthaveaname18
  • 25-08-2019
  • Mathematics
contestada

If one redskin and 4 golden roughs cost $1.65, whereas 2 redskins and 3 golden roughs cost $1.55, how much does each type or sweet cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-08-2019

Answer:

Redskins cost $0.25 and golden roughs cost $0.35.

Step-by-step explanation:

Let r be the cost of a redskin and g the cost of golden roughs. So we have the system of equations:

r + 4g = 1.65

2r + 3g = 1.55

Multiply the first equation by -2:

-2r - 8g = -3.30

Adding this to the second equation:

-5g = -1.75

g = 0.35.

Now substitute this into the first equation:

r + 4*0.35 = 1.65

r  = 1.65 - 1.40

r = 0.25.

Answer Link

Otras preguntas

An error in the DNA checkpoint by DNA polymerase during DNA replication could pass on to future offspring only if?
why is it important to practice healthful behaviors and protect yourself from prolonged or excessive stress​
Which of the following can be said about the boiling point of a liquid
What is the answer to this question and the solution to it
a push factor is best described as
There are 528 students attending secoma High school. 379 are girls, what is the number boys? Show your answer in 1-2 sentences.
Which best describes the graphs of the line that passes through (0,2) and (6,4) and the line that passes through (2,1) and (5,7)?
what is 136°=92°+6r+2°​
Find the value of x in the polygon.
Use the adjective shown to describe the food les bananes sont (delicioux)