casaundrayc casaundrayc
  • 22-09-2019
  • Mathematics
contestada

If your car gets 26 miles per gallon how much does it cost to drive 300 miles when gas cost 2.60 per gallon.

Respuesta :

slocumbgarce
slocumbgarce slocumbgarce
  • 22-09-2019

Answer:

30 dollars

Step-by-step explanation:

300/26x2.60= 30 dollars

Answer Link

Otras preguntas

eighty students are going on a field trip to a history museum. the total cost includes 2 bus rentals and $10 per student for lunch. the daily bus rental is $960
what types of crops were grown in the middle colonies
torri had 20$ to buy a birthday present for her dad. She decided to buy a dvd for $18. The sales tax is 7%. Does she have enough money? (SHOW WORK)
a sandbox has an area of 26 feet and the length is 5 1/2 feet. what is the width of the sandbox?
Find the value of x. Round the answer to the nearest tenth, if needed. A. 6.9 B. 15.9 C. 36.8 D. 42.3
Alaska has a land area of about 1,700,000 km. Florida has a land area of 1/10the size of Alaska. What is the land area of Florida?
On a map what coordinates are located at o and o
if you wanted to eliminate the y-variable, what should your next step be? 3x-6y=12 4x-7y=8
is plastic wrap anf mixture or substance
Why did manufacturers hire children to work in their factories? A - Factory owners could pay children less money than they paid adults. B -Children were able t