makenlie31 makenlie31
  • 25-09-2019
  • Mathematics
contestada

Martin paid $6 for 4 avocados at a farm stand. He wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados? What is the price of 2 avocados?

Martin paid 6 for 4 avocados at a farm stand He wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados What is the price of 2 avocados class=

Respuesta :

LostGirlAlex
LostGirlAlex LostGirlAlex
  • 25-09-2019

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

4/$6 = 2/$3

Answer Link

Otras preguntas

The opposite of x squared plus 5?
what is .54 repeating as a fraction
what is .54 repeating as a fraction
Which term is used for the tendency of an object to resist a change in its motion? A. acceleration B. displacement C. momentum D. inertia
please help me write an algebraic expression equation.   then solve these percent problems.A $150 leather jacket is going on sale for a 25% discount. How
Jim has three times as many comic books as Charles. Charles has 2/3 as many books as Bob. Bob has 27 books. How many comic books does Jim have?*
Can someone help me on number 9 please?
Element X is found in two forms: 90.0% is an isotope that has a mass of 20.0, and 10.0% is an isotope that has a mass of 22.0. What is the atomic mass of elemen
what does it mean when someone is said to ''rust out''?
Jennie makes quilts. She can make 7 quilts with 21 yards of material. How many yards of material would be required to make 12 quilts?