essencefox12 essencefox12
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

36lbs of potatoes cost 216 how much would it cost for 39lbs

Respuesta :

vanessaakaraiwe123
vanessaakaraiwe123 vanessaakaraiwe123
  • 21-10-2019

Answer:

234 dollars

Step-by-step explanation:

So we would calculate the price of 1 Ib: 216/36 = 6 dollars per Ib

39 Ibs = 39 * 6 = 234 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Use geometric series to find the fraction of 0.8967898989
Can someone help me with my French?
Please help me I don’t know this
How many real number solutions does the equation have. Y=3x^2-5x-5
What was used by Federalists to help ratify the Constitution?
How many 16-byte cache blocks are needed to store all 64-bit matrix elements being referenced using matlab's matrix storage?
Why do you thinkWhich elevation zone on the image above is best suited for growing bananas and sugarcane? A. Tierra Fria B. Tierra Templada C. Tierra Caliente D
What demand was made in the Populist Party of 1892? (20 Points) A. Higher Tariffs B. A Graduated Income Tax C. Unrestricted Immigration D. Selection pf U.S. Sen
What is Elliot collecting
help please and thank you. question: which value is equvalent to 48÷((2+6)x2)-1 A)-12 B)2 C)3 1/5 D)3