lucaswalker12700 lucaswalker12700
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

If apples are priced at $1.75 per pound and Jayden bought 2.5 pounds of apples what is the total of his price be?

Respuesta :

bigbowgirl9
bigbowgirl9 bigbowgirl9
  • 23-10-2019

Answer:

4.38

Step-by-step explanation:

u multiply 1.75 by 2.6 and u get 4.375 BUT with money you have to round the hundredths place anything 5 or above u round by +1 so that gives u 4.38$

Answer Link
saturns
saturns saturns
  • 23-10-2019

Hello there!

To find the cost for 2.5 pounds, multiply the cost for one pound by 2.5!

1.75 x 25 = 4.375 (which can be rounded up to 4.38.) This means the total price is $4.38! I hope this was helpful and have a great day! :)

Answer Link

Otras preguntas

the 2 holiest cities of islam are?
Arwen uses a dropper that produces drops that I have a volume of 1/8 milliliter to fill 30-milliliter test tube. How many drops does it take to feel the test tu
Which of the following is not an important aspect mixture in a heterogeneous society? a. gender c. beliefs b. race d. culture
y=6cosx^2 (derivative)
which has prokaryotic cells A. Rose thorn B. Lactobacillus C. Beet root D. Human kidney
who did thaddeus support during reconstruction?
how did the role of priests affect the split between the eastern and western churches? church leaders could not agree whether priests should be allowed to get m
Jill says that 12.6 (terminating decimal) is less that 12.63. Explain her error.
how can i turn .888 into a fraction?
force is vector or scalar