emiliamancilla70
emiliamancilla70 emiliamancilla70
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.30 per pound. Which
equation best representhe y, total cost of x
pounds of apples?​

Respuesta :

InvictusPain4777
InvictusPain4777 InvictusPain4777
  • 23-10-2019

Answer: The equation would be 1.30x = y

Step-by-step explanation: x = pounds of apples and y = total cost

Let's say you bought 2 pounds of apples. The equation would be 1.30(2) = $2.60. Makes sense?

Answer Link
MyBrainIsThinking
MyBrainIsThinking MyBrainIsThinking
  • 28-04-2021

Answer:

The equation would be 1.30x = y

Step-by-step explanation:

Cause I'm built different.

Answer Link

Otras preguntas

What is the effect on democracy when the sixteenth-century monarchs claim more power
Rename the number What is 82 thousands= Plz help
How do historians and learn about people who lived in the earliest historical eras.
what were conditions like for workers before the beginning of the labor movement?
what are two decimals equivalent to 5.300
How are chemical bonds important in metabolism?
why do you think the writs of assistance legalized by the revenue act angered the colonist
use the number 913,256. what is the name of the period that has digits 913
please! Explain a connection with a molecule and matter.
To find the acceleration you must calculate the change in distance during each unit of time is this true or false?