Seudónimo Seudónimo
  • 24-10-2019
  • Mathematics
contestada

Can any body solve this problem please

Can any body solve this problem please class=

Respuesta :

victoriaroberri victoriaroberri
  • 24-10-2019

Answer: $13.7

Step-by-step explanation:

It’s telling you he bought 2.25 pounds of meat, and each pound cost $2.80.

So you need to multiply 2.25 by 2.80 which is 6.30 (6.3).

Mr. Stein pays with $20.00. So you subtract 20.00 by 6.30

And you will get $13.7 or $13.70

Hope this helped.

Answer Link

Otras preguntas

Finish this 5-9 all of it
A label is any word that appears in a cell of a spreadsheet. True False
What is one way bacteria help the environment
the circulatory system of organisms carries nutrients throughout the organism which cell structure has a similar function
If there 100 people each eating 10 pancakes and 250 people each eating 3 waffles how many people are there and how much food do u need?
The words weathered, ribboned, and anchored are an example of what poetic device? - metaphor - alliteration - anaphora - consonance
what does 13 plus 15 equal
if a car travels 30 miles north for one half hour, 50 miles east for one hour, and 30 miles south for 30 minutes, what is the total displacement of the car?
Which second-person singular pronoun correctly completes this sentence? Which bike is __________? A. yours B. your C. mine D. my
Which of these means "prose essay"? A. Haibun B. HaigA C. Hokku D. Haikai