arly91
arly91 arly91
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

Ryan spent $26.32 on 8 gallons of
gas. How much would he spend
for 20 gallons?

Respuesta :

rachelblaiir
rachelblaiir rachelblaiir
  • 21-11-2019

Answer:

$65.80

Step-by-step explanation:

Divide 26.32 by 8 to find how much is in one gallon.

26.32÷8=3.29

So it's 3.29 per gallon.

Multiply 3 29 by 20.

20×3.29= 65.8

So he would spend $65.80

Answer Link
baya2
baya2 baya2
  • 21-11-2019
26.83 divided by 8=3.35
3.35 times 20= 60.08
Answer Link

Otras preguntas

A factor of production that is produced in order to produce something else is called
What is the equivalent dose limits that the hands and feet may receive?
define homeostasis and describe how it relates to hyperthermia
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST Vanessa and William are stuck simplifying radical expressions. Vanessa has to simplify the quantity of x to the four thirds pow
If a combination reaction takes place between potassium and chlorine what is the product
Evaluate. 17 + 330 • 20 ÷ 102 ÷ 2 – 14
How did the rise of large cities shape american society and politics?
A juggler has a bag containing four yellow balls, five green balls, four blue balls, and one red ball, all the same size. The juggler pulls a ball from the bag
Identify two types of simple machines in this compund machine. screw,incli plane Lever,pulley Lever,wheel and axle Screw,lever
What weapons did the Aztec use? What weapons and other means of defense did the Spanish use?