bri2184 bri2184
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

Three bananas and two oranges sell for $1.25. Five bananas and one orange sell for $1.50.
What is the cost for each type of fruit?
Banana

Respuesta :

llocaanina
llocaanina llocaanina
  • 21-11-2019

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

0.25x5=1.25

So, each fruit costs $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

Why is control of Kashmir disputed? Why do you think this conflict has lasted for more than 50 years? Need help ASAP. Please no copied and pasted large answers
NEEDS HELP!! I DONT UNDERSTAND!!
factor completely 49q^4 - 4​
How to you figure this out?
Which is an example of specialization?
Use f(x) = 1 2 x and f -1(x) = 2x to solve the problems. In general, f−1(f(x)) = f(f−1(x)) =
Why were president Wilson’s 14 points not incorporated in the treaty of Versailles
*15 points A squirrel jumps straight up with an initial vertical velocity of 16 feet per second. How many times does the squirrel reach a height of 4 feet? Exp
Can you guys pls help me out
the transform boundary occurs when plates slide against each other true or false