kyliewitten53
kyliewitten53 kyliewitten53
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

Denise and her friends found a television that normally sold for $300.00 on sale for 25% off. How
much did the TV cost?
A)$225
B)$275
C)$75
D)$185​

Respuesta :

allurekelly66
allurekelly66 allurekelly66
  • 22-11-2019

Answer:

A. 225

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the average fuel consumption on the my truck is 21 miles per gallon at a distance of 500 miles at a gas price of $4 a gallon how much would the trip cost total​
Based on the previous activity, what expression did you use to start your answer or response​
The answers that I selected were wrong so I’m confused. What are the answers
A delivery person uses a service elevator to bring boxes of books up to an office. The delivery person weighs 170 pounds in each box of books weighs 40 pounds.
6. In 2020, summer camp registration was $15 more than it was in 2021. In 2020, registration was $285. By what percentage did the summer camp registration decre
Explain what Reverend Hale means when he says, "I cannot think God be provoked so grandly by such a petty cause" in the book The Crucible?
Choose the correct statement as it relates to the energy of a system and a heating curve. A. During a plateau, the internal energy of the system is being lost.
the average fuel consumption on the my truck is 21 miles per gallon at a distance of 500 miles at a gas price of $4 a gallon how much would the trip cost total​
What is i in summation notation?
A homemade Cane’s sauce recipe I use calls for 2 parts mayonnaise, 1 part ketchup and 1 part yellow mustard. If I started with 1/2 cup of mayonnaise, how many c