clairecameron clairecameron
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

If a dozen bagels cost $8.40 what is the cost per Bagel

Respuesta :

TheBlueFox
TheBlueFox TheBlueFox
  • 22-11-2019

In this problem, we're trying to find the unit price which means price per unit or in this case, the cost per bagel.

Since we know that it costs $8.40 for 12 bagels, to find the cost for one bagel, we need to divide 12 into $8.40.

Image provided.

Therefore, each bagel is 70 cents.

Ver imagen TheBlueFox
Answer Link

Otras preguntas

Can you put cortex into a sentence
r^2 + 4r = 0 please show work
We met in Philadelphia to declare that the colonies were free and independent of England. Who are we?
Danny rolls two number cubes, one red, one blue. What is the probability that he will roll a 2 one the red cube and a 6 on the blue cube?
The general term for a large molecule made up of many similar subunits is                 A)           polymer                 B)            functional group
What are some positive effects of globalization?These effects have to be concerning me not the US.
what is the common endpoint of 2 rays
what is the fraction 36/80 expressed in lowest terms?
what branch appoints ambassadors judges, officials, etc.
use selective breeding and natural selection in the same sentence