kgarciax22 kgarciax22
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

You but butter for $4.29 a pound. One portion of onion compote requires 1.7 oz of butter. How much does the butter for one portion cost?

Respuesta :

cinnamoonroll
cinnamoonroll cinnamoonroll
  • 22-11-2019

Answer:

$7.29

Step-by-step explanation:

$4.29 per lb of butter

Need 1.7 lb of butter

4.29 · 1.7 = 7.293

≈$7.29

I hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

How do you do equations on both sides.
During what part of Bernice Bobs Her Hair does Bernice cuts Majories braids?
During what part of Bernice Bobs Her Hair does Bernice cuts Majories braids?
Triangle ABC has vertices of A(–8 ,8), B(6, 2), and C(–2, 1). Find the length of the median from C in triangle ABC a. √17 b. 4 c. 5 d. √65
Simplify the following expression: 2x - 6y + 3x^2 + 7y - 14x
How strongly will salary factor in to your descision to find your career
what 2 modern daycountries exist on the iberian peninsula
Explain why the exponents cannot be added in the product 12^3 x 11^3
The area of a rectangle is 36 square centimeters and its length is 9 centimeters A. What is the width of the rectangle? B. Elsa wants to draw a second rectang
What is earth and how does it work?