kristinaluvsu kristinaluvsu
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

3/5 pound of jellybeans costs 3.50. Jasmine buys 4 4/5 pounds of jellybeans , hows much does jasmine spend?

Respuesta :

kirrad1116 kirrad1116
  • 24-11-2019

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

4 4/5 is 24/5. Then you take and divide 24/5 by 3/5 and get 8. Take 8×3.50 and get $28

Answer Link

Otras preguntas

How many house of representatives does each state have?
Write a procedure for how you would measure the effect of reactant concentration on the reaction rate
Epics often center on a battle between good and evil. find evidence in lines 173-198 to indicate that beowulf is battling for the good
What is 0.093 is 1/10 of??
What is sum of two fifths and one forth?
Francium has 36 isotopes, but only francium-223 occurs. Francium-223 spontaneously emits particles and energy, so francium-223 is a(n) _____ of francium
Which trade barrier discourages trade by putting a tax on foreign goods?
Identify the initial value and rate of change for the graph shown. (4 points) a. Initial value: 5.5, rate of change: b. Initial value: 4, rate of change:
Matthew paid $779,000 for a ten-room apartment building nine years ago. the building has lost 2.7% of its value every year. matthew keeps all of his rooms rente
For the graph of data on stem density and snowshoe hare density in step 6, which statement best summarizes the trend shown in the graph?