klance4life123 klance4life123
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for 12.00 what is the price per pint/

Respuesta :

rr08152006
rr08152006 rr08152006
  • 25-11-2019

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

I tried to make it as simple as possible.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-11-2019

PLEASE MARK BRAINLIEST!

Answer:

$12 for 3 pints = $12 ÷ 3 pints

What does 12 ÷ 3 = ?

                  12 ÷ 3 = 4

So each pint is $4. The price per pint is $4.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

why does the surfaces of the moon, mars and earth vary in appearance
A meter stick is place in a very high-speed spaceship. What length would the astronauts say the meter stick was? What would the length of the meter stick be as
Angelo used a rule to make a number pattern below. 11 15 13 17 19 ------- what number comes next? Explain the rule for the pattern.
If a parent cell has 26 chromosomes phases of mitosis? How many chromosomes each daughter cell have after cytokinesis occurs?
Bambi is walking along the train tracks when he suddenly notices a fast approaching train and freezes in his tracks like a deer in headlights. IF the 1000kg tra
Can you solve the inequality for: y + 13 < 4
Which set of ordered pairs represents a linear function? A. (-8,-15), (-4,-12), (4,-6), (16,-3) B. (-8,15), (-4,12), (4,-6), (16,3) C. (-8,-15), (-4,-12), (4,-
Repetition - (words/phrases) In "I have a dream" speech by Martin Luther King, Jr.
Solve the quadratic equation: 3(x-3)^2-162=0
Many white progressives did not care about reforming