the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Offering payment for someone to do something they already enjoy may diminish: 1. latent learning. 2. respondent behavior. 3. intrinsic motivation. 4. spontaneou
A soccer ball is rolling past Ramon. He kicks it in the same direction that it is rolling. What will MOST LIKELY happen? A) The ball will speed up. B) The ball
Nosotros ___________________ mucho con esa película graciosa, ¿verdad? Bueno, nos vemos pronto. a. nos reímos c. me siento b. me duermo d. se divierte
Vitamin b12 deficiency is particularly problematic because
Is the number 8 odd or even?
Find the intersection points, x^2+y^2-16y+39=0, y^2-x^2-9=0
When fritz drives to work his trip takes 4848 ​minutes, but when he takes the train it takes 4040 minutes. find the distance fritz travels to work if the train
Bat wings are homologous to the front legs of cats. what does the term "homologous" mean in this context?
Is the number 8 odd or even?
In his pocket , a boy has 3 red marbles, 4 blue marbles , and 4 green marbles. how many will he have to take out of his pocket to ensure that he has taken out a