dmansfield03 dmansfield03
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

$12 for 6 bagels; $9 for 24 bagels

Respuesta :

bhashyamsriram1 bhashyamsriram1
  • 22-01-2020

Answer:

This is not a direct variation

Step-by-step explanation:

if 12 dollars for 6 bagels is true then each bagel is $2

if 9 dollars for 24 bagels then each bagel is $0.38

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was a problem that many urban Americans faced during the early 1900s
Which best describes the Bush Doctrine of Preemption?
Which line has an undefined slope? A. x=18 B. 2y-6x=0 C. y=-9 D. y=x
Which type of organism is the simplest? A. Sponges B. Chordates C. Vertebrates D. Deuterostomes
twenty added to the sum of a number and six is twenty-seven
Use intercepts to graph the line described by the equations-2x-4y=8
Japan, China, and Korea were friendly nations who shared culture and customs. rival nations who came into frequent conflict. neighboring countries who shared a
In the late 1800s many industrialists set up welfare institutions and organizations to help the urban poor. Please select the best answer from the choices provi
A purpose of the Declaration of Independence was to explain the problems the colonists had with British rule. the reasons colonists formed the Continental Congr
What is the simplified form of the quantity of x plus 9, all over 5 − the quantity of x plus 5, all over 5?