yz8unicorn
yz8unicorn yz8unicorn
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

I would really appreciate some help on this 7th grade math worksheet please

I would really appreciate some help on this 7th grade math worksheet please class=

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 24-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Find the next three terms: 9,4,-,1,-6,-11,-16....

This is arithmetic progression.

d = 4 - 9 = -5

-11 - 5 = -16

2) You know that........

The other integer is greater than 5 and the sign of the other number is + (positive sign)

Eg: (-5)+ 11 = 6

3) Cost of one gallon = 46.20/12 = $ 3.85

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve this problem w
which one of the following statements is most accurate regarding the manpower compact
What would happen if the valves separating the chambers in a person's heart did not close?
how many dimes would you need to make $90.10
What is the sum of all the interior, exterior, and central angles in a convex hexagon?
what isSlope-Intercept Form
A man is making chicken noodle soup and has found it to be too salty. What method could he use to make the soup less salty?
This group of animals is primarily aquatic and has mandibles and two pairs of antennae. Which group is this?
which point is a reflection of point R(-2, 9) first across the y-axis and then across the x-axis? A.(-9, -2) B.(-2, -9) C.2, -9) D.(9, -2)
explain how a scientist would use dna or protein sequences taken from three different organisms to construct a cladogram