emily368321
emily368321 emily368321
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

Donuts at the store are $0.60 each or $5.88 for a dozen. What is the difference in the unit rates

Respuesta :

Lost03 Lost03
  • 22-01-2020

Step-by-step explanation:

Unit rate means one, if you buy 1 donuts you pay $0.60 for it, if you buy 12 you pay 5.88÷12=$0.49 per donut. The difference between them is 0.60-0.49=$0.11

Answer Link

Otras preguntas

Which statement illustrates the distributive property? Please help
Which statement illustrates the distributive property? Please help
What is a major city in Alaska that starts with F
How do you tell if an equation is linear or not????
Which statement illustrates the distributive property? Please help
Water on each side of a divide flows in...
What is a major city in Alaska that starts with F
What is the difference between preterite and imperfect and the past progressive and present progressive?
Which statement illustrates the distributive property? Please help
Which statement illustrates the distributive property? Please help