waveymillie676
waveymillie676 waveymillie676
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Chen paid $19.60 for 3.5 pounds of turkey at the deli. Which is the cost per pound?

A.
$5.02

B.
$5.06

C.
$5.20

D.
$5.60

Respuesta :

cammyla
cammyla cammyla
  • 24-01-2020
You have to divide $19.60 by 3.5 to find the cost of each pound of turkey.
19.60/3.5= $5.60
Answer Link
BrainyGirlll BrainyGirlll
  • 22-12-2020

Answer:

the correct answer is d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Saturn _____. is farther away from the sun than Uranus has the lowest density of all the planets has the greatest number of satellites has a retrograde rotation
Think about the illustrations in a favorite book of your own. Would the book have been as good without them? Why or why not?
What issue led to the construction of berlin wall?
2(5-3v)+9v=28 step by step please
Guys what is the Diameter of 40 Inches
Two brain areas involved in the formation of implicit memories are the _____ and the _____.
Given an equilateral triangle, what kind of symmetry will the figure have: point, line, plane.
jamal spent 4 and a half hours at his family picnic it started at 1:30 pm what time did jaml leave
A pair of parallel lines is cut by a transversal as shown in the figure. Match the angles with their corresponding angles. angles: d g e b
marcel is purchasing a board to build a bookcase he wants to divide the board into 1.75 foot sections he needs 6 sections what size does he need