dlakewilson3415 dlakewilson3415
  • 26-01-2020
  • Mathematics
contestada

Each peanut butter snack costs $2 each chocolate snack costs $3 how much does it cost to buy 6 peanut butter snacks and 8 chocolate snacks write an equation

Respuesta :

chelscaitmurphy chelscaitmurphy
  • 26-01-2020
PB=$2
CS=$3
2x6=12
3x8=24
12+24=36
Answer Link

Otras preguntas

How to solve conversions
PLEASE HELP! Determine the rhyme scheme of the following poem. The Tides by Henry Wadsworth Longfellow I saw the long line of the vacant shore, The sea-weed a
HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Choose the expression that best represents the phrase below. ...16 less than the number of plums... A.
Find the measure of a. Please help me as soon as you can, Thank you. a. 8 b. 16 c. 3 d. 6
Which expression is equivalent to (f + g)(4)? f(4) + g(4) f(x) + g(4) f(4 + g(4)) 4(f(x) + g(x))
Julia is a doctor who treats patients with drug addiction. Sadly, many of her patients have a host of health problems from which they may never recover. One of
The equation of a circle is x2 + y2 + Cx + Dy + E = 0. If the radius of the circle is decreased without changing the coordinates of the center point, how are th
Why do people have faith on the constitution prepared from Constituent Assembly ?
Gloria quiere que su profesora _____ (hablar) más despacio. hable habla hablo hablara
PLEASE HELP ME I don’t get it