Idciwantanswers Idciwantanswers
  • 22-02-2020
  • Mathematics
contestada

Math help again in regards to prices.

Math help again in regards to prices class=

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 22-02-2020

Answer:

(a) 37÷8 = 4.625 dollars per hour

(b) 10÷20 = 0.5 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

Green Thumb Gardening is a small gardening service that uses activity-based costing to estimate costs for pricing and other purposes. The proprietor of the comp
When the wage was $10 per hour, a group of workers supplied 30 hours of work per week on average. The wage then increased to $12 per hour, and the same group of
Suppose the total market value of all final goods and services produced in economy X this year is $4 million. Of the $4 million worth of goods and services, $3
How can you tell if a chemical formula for a substance shows an element or a compound?
Crystal Was given 3000 when she turned two years old. Her parents invested it at 2% interest rate compounded annually. No deposits or withdrawals were made. Whi
8(x+1)=-3(x+2) what is the value of x?
Suppose that nominal GDP increased in Econland from $10 Billion to $12 Billion (what is that percentage change? You will need to figure that out to answer the r
Lucy weighs 196 lbs. After the first month, she now weighs 186 lbs. What is the percent change of Lucy's weight? Round to the nearest whole percent. *Include th
A bike is in fourth gear. When the pedals turn 3 times, the rear wheel turns 7 times. When the pedals turn twice, how many times does the rear wheel turn? Find
If a figure is a triangle, then it has three sides.