GiGi586 GiGi586
  • 22-02-2020
  • Mathematics
contestada

Eugene had $24 to spend on three pencils. After buying them he had $18.How much did each pencil cost?

Respuesta :

zoem24
zoem24 zoem24
  • 22-02-2020

Answer: $2 each

Step-by-step explanation:

$24-$18=$6

$6÷3=$2

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-02-2020

Answer:

The answer is 2.

Step-by-step explanation:

24-18=6

6÷3=$2

Let's check!

24-2=22

22-2=20

20-2=18

3 pencils, costing 2 dollars each!

Answer Link

Otras preguntas

A building with a height of 40 ft casts a shadow that is 16ft long. A person standing next to the building casts a shadow that is 2ft long. How tall is the pers
Answer to this question please ASAP
A CABLE COMPANY CHARGES $25 PER MONTH AND $5 FOR EVERY PAY-PER-VIEW MOVIE ORDERED. WRITE THE EQUATION THAT REPRESENTS THE SITUATION,LET B represent the total bi
What's the square root of 119?
How do you know it is a outside angle
How many toes does a frog have
Which type of seismic waves produces the most severe ground movement?
tina and jim work at a different car wash. tina is paid $37 per day plus 1.50 for each car she washes. jim is paid $40.00 per day plus 1.00 for each car she was
How many toes does a frog have
What is 1/3 of $55,000.00