slimegamer536
slimegamer536 slimegamer536
  • 23-02-2020
  • Mathematics
contestada

What is an example of a unit rate? Plz help

Respuesta :

Donyiar
Donyiar Donyiar
  • 23-02-2020

Answer:

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit, such as $34 per pound, or 25 miles per hour.

Step-by-step explanation:

Answer Link
itis707
itis707 itis707
  • 23-02-2020
35 miles per hour, $2.50 each hour one works,
Answer Link

Otras preguntas

Who does Juliet turn to when her parents leave?​
A brick oven has an opening as shown. What is the area of the entire opening?
Whyyyyyyyyyy sALAD FINGERS
the authority to Each court has what is called..., or decide what happens in a legal case or authority over certain geographic areas and/or certain types of cas
girl encounters an online bully on an educational site and feels angry what should she do?
IS a 2 year old and a 10 year old on the same level with confit resolution
The organelle pictured is found in cells of ?
What was the national government’s biggest concern if facing a war, under the Articles of Confederation
I need help on solving this problem
“Porphyria’s Lover” by Robert Browning The rain set early in to-night, The sullen wind was soon awake, It tore the elm-tops down for spite, And did its worst to