smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

Which electron configuration represents the atom with the largest covalent radius?
what are the advantages of a bicameral structure of congress proposed by the constitution as opposed to the unicameral proposed by the article of confederation
Small number written below a symbol in a chemical formula
Plz help me get the answer to these ASAP
If the formula for a compound is represented by X3Y2 and the charge on the Y ion is -3, what is the charge in the X ion? (2 points) A) +1 B) +2 C) +3 D) +4
which element of the plot occurs immediately after the turning point of a story
The data table below lists the mass and speed of four different objects. which object has the greatest inertia? a. a b. b c. c d. d listen submit answer pre
What pressure would have to be applied to steam at 315°c to condense the steam to liquid water (δh vap = 40.7 kj/mol)?
What’s was Lee strategy at Chancellorsville
For women and men in the 19- to 50-year-old range, the calcium dri is _____ milligrams.​