dianelyz2812
dianelyz2812 dianelyz2812
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada















A type of ribbon costs $0.32 per yard.

How much do 4.5 yards of the ribbon cost?

Respuesta :

sirrandom27
sirrandom27 sirrandom27
  • 26-02-2020

Answer:

1.44$ I believe. .........

Answer Link
goddessboi goddessboi
  • 26-02-2020

Answer:

$1.44

Step-by-step explanation:

Set up a proportion and solve -> 0.32/1=x/4.5

Cross multiply -> 1.44=1x

1x is the same as x, so x=1.44

Therefore, 4.5 yards of the ribbon will cost $1.44

Answer Link

Otras preguntas

Their sum is 20 and The sum of their squares is less than 362.
Mrs. Ross needs to buy dish soap there are four different sized containers sort the brands from least to greatest unit price round each unit price to the neares
why is the byzantine history compared to an accordion?
One bell rings at an interval of every 10 minuts and second bell rings at an interval of every 12 minutes how many minutes must go by for the bells to ring at t
). how adolescents in 27 countries understand, support, and practice human rights
what is the answer to p=2L+2w ?
-6y+2x=5yk-9 I got the answer, but I'm curious on how it's actually supposed to look like.
HELP ASAP‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️
What is the volume of a prism where the base is a 45-45-90 triangle with a leg of 5 in. when the height is 1.8 in.? a. 19.32 in3 b. 22.5 in3 c. 21.99 in3 d.
can you show me how to solve this math problem step by step 6+17/20