hilariezenobia hilariezenobia
  • 22-03-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for a 13 ounce box of cereal that costs $3.99

Respuesta :

najeeb0
najeeb0 najeeb0
  • 03-06-2020

Answer:

.31

Step-by-step explanation:

You do 3.99 divided by 13 to get the price of one

Which is the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

What is 0.234 as a percent
Classify the system and determine the number of solutions. Check all that apply.{7x + y = 1328x + 4y = -12A) inconsistentB)consistentC)infinitely  many soluti
What is -3,1,-5,3,-1 from least to greatest?
there are twelve people on the jury there were 4more man than women how many man were there/
n+6=8n+6-6=8-__n=__I am having problems solving this problem....can you help
A baseball team wants to collect at least 160 cans of food for an upcoming food drive. Team members brought 42 cans of food on Monday and 65 cans of food on Wed
Please help me answer this question
4. For each function, write the rule in vertex form and find the coordinates of the max/min point on its graph. a) f(x)=x^2+12x+11 b) g(x)=x^2-4x+7 c) h(x)=x^2-
The volume of a cardboard box is 729,000 centimeters squared. The box is 90 cm wide and 90 cm high. What is the length of the box? (Also, how do I solve this??
Why does chlorophyll break down in autumn?