selenab915 selenab915
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store,a bag of 12 red apples costs $10.80 and a bag of 6 green apples costs 6.90

Respuesta :

livelaughlovekiara
livelaughlovekiara livelaughlovekiara
  • 29-06-2021

(I am assuming the question is asking which is a cheaper/better deal.)

Answer:

Red apples are cheaper per apple

Step-by-step explanation:

solve using unit price formula (price/number of apples)

Red apples =  $10.80/12

= $0.90/ apple

Green apples = $6.90/6

= $1.15/ apple

Answer Link

Otras preguntas

How many times more likely is it for a student who took Spanish to have traveled to a Spanish - speaking country than a student who did not take Spanish ?
What mass of precipitate will be produced from the reaction of 50.0 mL of 2.50 mol/L sodium hydroxide with an excess of zinc chloride solution.Show your work
Ava's best friend has an indoor cat. Ava notices that she sneezes every time that she visits her friend. Ava suspects that she isallergic to cats but is unsure.
It’s important to use positive language when we talk to others as well as in our own self-talk. Write 5 positive words or phrases you can use today.
What do earthquakes, tsunami, volcanoes an mid- ocean ridge have in common
This is very hard for me. Can you help me?
Which payment method DOES NOT involve spending money you have already earned A:debit card B: cash C:checks D: credit card
i mainly need help with #10, thank you!
what are the 5 intervals of the treble clef?
on Which piecewise function is shown in the graph? -0.5 x 1. O O ft) = 1 litro 0,5 - 2 1 0 O fC) =