nataliesanchez1704 nataliesanchez1704
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

mia can purchase a 40 ounce jar of peanut butter for 5.20 or a 15 ounce jar for 2.70 how much does mia save per ounce by buying the 40 ounce jar

Respuesta :

Tir3dKat
Tir3dKat Tir3dKat
  • 23-03-2020

Answer:

Mia could save 20 cents if she buys the 40 ounce jar of peanutbutter. If she bought Two 15 ounce jars of peanutbutter, it would cost 5 dollars and 40 cents; and it would be 10 ounces less than the 40 ounce.

Answer Link

Otras preguntas

A dangerous condition in a nuclear reactor when fuel rods melt is called
50 POINTS Define personality and identify influences on personality. Next, describe the characteristics that may indicate someone has a personality disorder.
What is the area of the composite figure? (6pi + 10) m2 (10pi+ 10 m2 (12pi+ 10) m2 (16pi+ 10) m2
From a batch of 13 students who had appeared in an examination, 4 studentswere failed. The marks of passed students were 43, 57, 45, 61, 75, 64,53,50 and40. Cal
What are two similarities between Marx and Lenin's views on Communism?
: The correct order of stages in primary succession of a volcanic island is
What should be the guiding factor for a designer when using colors in a garment? 1. the colors should have been bestsellers in the previous seasons 2. the colo
What number can make this trinomial a perfect square trinomial 4x²+_x+81
VIII. Create indirect questions using the different phrases given. 1. Direct: Does he like swimming? Indirect: 2. Direct: Would you marry me? In
Multiply the following and COMBINE LIKE TERMS if possible. 1 attachment 4.) (x + 2)2 a.) 5x2 + 4 b.) x2 + 4x + 4 c.) x2 + 2x + 2x + 4 d.) 9x2 O A. a.) OB. b.) O