laylakinderegg laylakinderegg
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

at a store , apples cost $5 for 2 pounds. which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

croftayd croftayd
  • 24-03-2020

Answer:

$2.50:1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

This type of fossil is formed when minerals fill in an impression left by an organism Answer cast fossil petrified fossil trace fossil mold fossil
Solve for x under the assumption that x>0. x-70/x<-3
How does the density of warm water and cold water compare? Warm water is denser than cold water. Warm water will sink relative to cold water. Cold water i
Which one of the *6 historical categories would the word clan (a group of families related by blood or marriage) fall under? *6 historical categories: geograph
can you give me a subject of study onfor science
Neptune is approximately 4.5 billion kilometers from the sun. What is this distance in AU?
what is the correct way to say she runs to maintain her health in spanish
Given a regular square pyramid with RS = 6 and PX = 4, find the following measure. PY =
what mass of 33.6 L of nitrogen gas (N2) have stp
Why did the Spanish stop settling East Texas in 1719?