rhardy6287
rhardy6287 rhardy6287
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Juan buys 2.8 pounds of turkey. The turkey costs $4.55 for each pound. How much does Juan spend for the turkey?

Respuesta :

ejballet8 ejballet8
  • 24-03-2020

Answer:12.75

Step-by-step explanation:

2.8X4.55

Answer Link
knorman363 knorman363
  • 24-03-2020

Answer:

$12.74

Step-by-step explanation:

2(4.55)=9.10

.8(4.55)=3.64

9.10+3.64=

$12.74

Answer Link

Otras preguntas

Derive the equation of the parabola with a focus at (0, −4) and a directrix of y = 4
America in the world 1865-1898
The main function of the executive branch is to.
is this punctuated correctly? "Do you like horror movies?," Freddy asked Jason.
Which number(s) below belong to the solution set of the inequality? Check all that apply. 7x≥119 A. 119 B. 17 C. 12 D. 2 E. 16
Which essential nutrients does the body MOST need in order to build molecules within cells? a. fats b. proteins c. minerals d. carbohydrates
How many times will the figure show rotational symmetry within one full rotation?
true or false. the mean of a random variable represents the theoretical average of a probability experiment and sometimes is not a possible outcomes
Derive the equation of the parabola with a focus at (0, −4) and a directrix of y = 4
During the revising phase of the writing strategy, why is reading the essay out loud recommended? 1.to put together a better outline for the essay 2.to improve