veronicaizaguirre05 veronicaizaguirre05
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Erika pays $35.70 for 15 pounds of ground beef. Calculate the price per pound. Question 4 options: $2.38 $1.79 $20.70 $1.38

Respuesta :

ajkonjevic
ajkonjevic ajkonjevic
  • 24-03-2020

Answer:

$2.38

Step-by-step explanation:

Divide 30.70 by 15

Answer Link
lsjfjaiwefefjh lsjfjaiwefefjh
  • 24-03-2020

Answer:

$2.38

Step-by-step explanation:

This question is pretty simple but the wording can make it tricky. All it is, is a simple division problem. If there are 15 pounds of beef and in total it costs $35.70, you would take the total and divide it by 35.70. So 35.70/15=$2.38

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which equation describes the line containing the points (-2, 3) and (1, 2)​
Answer both of them thank you!! Vote you brainlest
In 24 weeks Amanda earned $4,924 selling cars. She earns the same amount of money each week. Let “n” stand for the amount she earned each week. How much money d
Given a triangle with two sides that measure 6 m and 10 m and the included angle measuring 35°, what would be the area? Round answer to the nearest tenth. The a
Simplify (2i-1)(i^2-3i-7)
For 7 days, Tom recorded the number of hours he slept each night. He rounds each time to the nearest \dfrac{1}{4} 4 1 ​ start fraction, 1, divided by, 4, end fr
Please help on this question
Please Help!!!!!! You have twice as many nickels as pennies. you have $1.10. How many of each coin do you have? Solve each problem using a system of equations..
Amino acids are joined by dehydration synthesis and link by a blank bond.
Find the value of x. Round two decimal places