kipte10 kipte10
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Maddy bought 3 doughnuts. At 6 for $2, how much did 3 cost?

Respuesta :

17738
17738 17738
  • 24-03-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

6/$2 = 3/$1

Answer Link
AuroraL
AuroraL AuroraL
  • 24-03-2020

Answer: $1

Step-by-step explanation:

6=$2

6÷3=2

$2÷2=$1

Answer Link

Otras preguntas

As low tide came in, the ocean dropped by a rate of 12 inches every 3 minutes. Write a rational # describing this rate. Will give brainliest
A(n) _____ clause is a provision in a contract that purports to relieve one of the parties from tort liability. exculpatory implied-in-fact quasi expressed
write a note on role of co-operatives in providing food and related items​
the blank made up the wealthy class of the assembly in rome. A) plebeians B) patricians C) conquistadors
Macy's is having a special on t-shirts. You can buy each at its regular price of $10.99, $11.90 and $10.08 or you can buy 3 t-shirts for $25. Julie bought one o
In recent years, the controversy surrounding environmental issues has decreased. Please select the best answer from the choices provided
Please help I cannot figure this one out!
I need to graph these polynomial showing all steps : F(x) = x^4 - 3x^3 - 4x^2
Speaker A: “I would have hanged my brother if he took part with our enemy in this country,” said patriot Sam Adams. Speaker B: Bodies were then piled in the car
Find three consecutive even integers that sum up to -72.