egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

A correctional officer who provides commodities to the inmate population is exhibiting the personality type of a _____.
Tan-top tubes containing k2 edta can be used to collect specimens for __________.
Difference between all even integers and all positive even integers?
The purpose of ______ ventilation is to control the concentration of pollutants in the room they were emitted in and to minimize their spread into other parts o
When grown in the dark, yellow to orange pigmentation of the colonies is usually demonstrated by?
The nurse observes no urine output in a client's indwelling urinary catheter drainage bag. what is the nurse's first action?
The nurse has just recorded a positive obturator test on a patient who has abdominal pain. This test is used to confirm?
Ethernet is a popular residential internet access technology. a) true b) false
Name the marked angle in 2 different ways.
The nurse is providing medication education to a client with breast cancer who has been prescribed tamoxifen. How should the nurse explain the action of the dru