23hacka
23hacka 23hacka
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-03-2020

Answer:

$0.79 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Find the price per pound

1 ton = 2000 pounds

3 * 2000 = 6000

So...

[tex]\frac{4740}{6000}[/tex]

$0.79 per pound

Answer:  $0.79 per pound

Answer Link
TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 25-03-2020

Hope this will help u...

Ver imagen TheAnimeGirl
Answer Link

Otras preguntas

How to find missing angle to right triangle
Please help me create a creative title about sexism, for The good Earth novel
about how long was the DMZ that separated north from south Vietnam?
Which of the following statements describes why the central lowland region is primarily tall-grassland prairies? a) Recurrent natural fires prevented trees from
Which political element was introduced in the 1960 presidential campaign?
find the 8th term of the geometric sequence 7, -21, 63..
Should wildlifes be stopped altogether to protect our forests, our air and our health
Solve when x = -4 usllesswordsbecauseitforcesmetowrite20characters
The average respiratory rate for adults at rest is ____ breaths per minute.
Which statement best describes the oxidation numbers of the atoms found in magnesium chloride