alex024174
alex024174 alex024174
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of pears cost 28.00. What is the price per ounce

Respuesta :

yaniijenee28
yaniijenee28 yaniijenee28
  • 25-03-2020
0.25 cent per ounce because 16 ounce in a pound so 16 x 7 = 112 $28 divided by 112 is 0.25
Answer Link

Otras preguntas

Determine whether the system of linear equations has one and only one solution, infinitely many solutions, or no solution. Find all solutions whenever they exi
"He wrote the diary in a secret shorthand."Where is the simple predicate in the sentence above?
How do you solve sleep deprivation? And i am not trolling!
Which of the following is a sign of inflammation? a. bruising b. swelling c. numbness d. temperature decrease
Measuring the size of a spefic object might include which of these SI units?A.meter ,soundB.candela,moleC.kilogram,ampereD.meter,killogram
what did Louis Pasteur prove/disprove?
how many hydrogen bonds can a single water molecule form
Which of the following is a sign of inflammation? a. bruising b. swelling c. numbness d. temperature decrease
Using Subjects and Predicates in a paragraph.Your best friend is on vacation, and you are pet-sitting. Write a paragraph about your experience taking care of yo
what is the answer to 4 b-4=