isabellaamorloya
isabellaamorloya isabellaamorloya
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

Alexis and 3 friends are at the mall. Each person buys a pretzel for $4, sauce for $1, and a drink for $2. Write an expression for the total and find the total cost

Respuesta :

mlehman22
mlehman22 mlehman22
  • 25-03-2020

Answer:

4*4+1+2

$28

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

7. What did Mosa and her team do to conduct her experiment? Describe the two different camps.
PLEASE HELP THIS WORTH HALF MY GRADE, IM FREAKING OUT AND I DONT KNOW WHAT TO DO! WILL GIVE BRAINLYEST TO BEST ANSWER AND 100 POINTS you will create your own fi
3. Beaker A (Heat Meter) tells us how much heat energy left the hot plate and entered into Experiment Beaker C. One calorie of energy is the amount of heat requ
Why do developed countries want developing countries to liberalise their trade and investment
How much thermal energy is required to raise the temperature of a 55-g glass ball by 15 °C?
The proof that ΔQPT ≅ ΔQRT is shown. Given: SP ≅ SR line segment Prove: ΔQPT ≅ ΔQRT Triangle P Q R is shown. Angle P Q R is cut by a perpendicular bisector to
How do you convince a person who is about to sell his kidney due to poverty? Write in four points .Can you give answer of this question !!​
What was noticed about the chlorinated hydrocarbons and wildlife? (Silent Spring)
1. The most common type of business organization in the United States is the O corporation O partnership O sole proprietorship
Scientists introduce a small population of reindeer onto a remote island. The reindeer population adapts to the Island's ecosystem without the threat of any na