reginafonville0507 reginafonville0507
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

Jamar is buying bottles of juice for his his class party A pack of 12 bottles of juice cost $3.96 determine the cost of 1 bottle of juice

Respuesta :

ebyler0407
ebyler0407 ebyler0407
  • 25-03-2020

Answer: The cost of 1 bottle of juice is $0.33 or 33 cents.

Step-by-step explanation: Divide the total cost by the amount of bottles of juice to find how much each bottle costs.

[tex]\frac{3.96}{12}[/tex] = 0.33

Answer Link
MiaStell32
MiaStell32 MiaStell32
  • 15-12-2020

Answer:

0.33

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The coordinates of a square are (3,3), (3,9), (9,9), and (?,?)
What number is 44% of 25
Which algebraic expression below is equivalent to (12x - 2) + (8 - 4x) 20x - 6 8x + 6 8x + 10 16x + 10
which is the longest 2 km 25m 2500 cm or 3000 mm
name 3 reasons president James Madison asked to declare war aginest great britain
where does the producer get its energy?
Consider a building that used 12 × 106 Btu for heating over the period of 30 days. What average power does this correspond to? Show your calculations here:
how do I write 20/10 as a mix number
what number is ten thousand less than 842719
covert 9/40 to decimal