cat991928 cat991928
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Which describes the cost to produce one item?
O
O
A. Revenue
B. Unit cost
O
C. Unit price
O
D. Fixed cost

Respuesta :

tess69
tess69 tess69
  • 21-04-2020
I believe the answer is B, unit cost.
Answer Link
nataliesifuentes7198
nataliesifuentes7198 nataliesifuentes7198
  • 21-04-2020
B is the most Reasonable one
Answer Link

Otras preguntas

A company is deploying NAFDs in its office to improve employee productivity when dealing with paperwork. Which of the following concerns is MOST likely to be ra
Choose the correct figure of speech for each statement 7. The world is full of apathy, but I don’t care. A. Irony B. Paradox C. Hyperbole D. Pun
Two rams run toward each other. One ram has a mass of 44 kg and runs south with a speed of 6 m/s, while the other has a mass of 50 kg and runs north with a spee
h. Mrs. Mili cut her finger while cutting vegetables with a knife. What kind of accident it is? Is there any way to avoid such kind of accidents? Write in 5 sen
Morgana Company identifies three activities in its manufacturing process: machine setups, machining, and inspections. Estimated annual overhead cost for each ac
Find the variance of the set of data: 1010,1005,1020,1025, and 1030
What is -2.53 rounded to the nearest hundredth
Can u help solve this
David bought a used Dodge Challenger for $14,000. The value of the car depreciates 11% per year from the time he bought the car. Write a function that represent
Help pls 20 POINTS math j/−2+7=−12