eglefelixp5k0fo
eglefelixp5k0fo eglefelixp5k0fo
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. Seven pounds of grapes cost $10.43. How much would 3 pounds cost?

2 Seven pounds of grapes cost 1043 How much would 3 pounds cost class=

Respuesta :

arianaparedes070 arianaparedes070
  • 21-04-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

Answer Link
nour94
nour94 nour94
  • 21-04-2020
they would cost $4.47 because 10.43 divided by 7pounds is $1.49 and $1.49 times 3pounds is $4.47
Answer Link

Otras preguntas

i need heeeeeeeelllllllllllppppppppp
y= 16 + 5x x= -2 Solve it algebraically
Which of the following statements describe the Southern Colonies? (Select all that apply.) Fishing and shipbuilding were profitable industries. Economic product
state two ways in which Media could ensure access of information to all communities​
evaluate when x = 3, y = -3 and z = -2:xy + 2za.4b.-13c.-11d.-5
Each batch of cookies is 8.9 oz. What is the weight of 2.5 batches of cookies
What does GDP stand for? What does it mean (how have we defined it)?
One of the most important goals of healthy people 2020 is to:.
Similar to race, gender is also examined as a social construction by sociologists. Gender is also sometimes discussed as "fluid" and not "fixed. " To better und
How does a author use smartphones in their job? 2 answers