itsyourgirlmackenzie
itsyourgirlmackenzie itsyourgirlmackenzie
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

Hats are on sale! You can buy them at the rate of 4 hats for $25.50. I need 6 hats. How much is it going to cost me? Explain.

Respuesta :

pettigrewc25
pettigrewc25 pettigrewc25
  • 22-04-2020

Answer:

It is going to cost you $38.25

Step-by-step explanation:First you do $25.50 divided by 4 and you get 6.375,Last you multiply 6.375 times six. Your final answer $38.25.

Answer Link
karina17041 karina17041
  • 22-04-2020
$38.25 hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Slatescape sells crushed slate to be used as a decorative, permanent mulch to keep weeds out of flower beds. initially, slatescape was marketed heavily to home
It is 2 kilometers from Jake’s house to the library. What is the distance in meters?
The Egyptians had a unique system writing , What system writing contained 2000 characters
Macbeth informs his wife that
Can blind people see their dreams
Stem cell research is an emotional topic. Although the advancements in research are remarkable, a portion of society voices ethical reservations concerning the
How did technology change military strategies during WWII?
rationalising factor Of 5+√2
find the slope of the line. y=17
Please help! Thanks so much. What is an example of a animal that has changed due to these factors.