malloryclarehelton malloryclarehelton
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

Stop&Shop is having a sale on paper towels: 5 rolls for $3. How much will 1 roll(s) cost?

Respuesta :

LunaDiazButterfly
LunaDiazButterfly LunaDiazButterfly
  • 22-04-2020

Answer:

I believe it would be 0.60  cents

Step-by-step explanation:

roll                 5

The cost        3

Divide the 5 by 5 to get 1 and divde 3 by 6 to get 0.60

Answer Link
darianamin
darianamin darianamin
  • 22-04-2020

Answer:

$0.60

Step-by-step explanation:

To work this out you would divide $3 by 5, which is 0.6. This is because we know that $3 is for 5 and so to work out 1 you would divide by 5.

1) Divide 3 by 5.

[tex]3/5=0.6[/tex]

1 roll of paper towels is $0.6.

Answer Link

Otras preguntas

giving brainless <3 please help
What is the length of the missing side, to the nearest tenth of a centimeter?
Write an explicit formula for an, the nth term of the sequence 21, 27, 33...
Solve the following:
3. The electric current, C, in amperes, in a circuit varies directly as the voltage, V. When 12 volts are applied, the current is 4 amperes. What is the voltage
*PLEASE HELP* In circle K with angle JKL = 74°, find the angle measure of minor arc JL. A) 148° B) 44° C) 37° D) 74°
find the surface area
. If sin (A + B) = 1 and tan (A - B) = 1/v3, find the value of:i) tan A+ tan Bii) sec A- cosec B​
Steve is planning his annual Spring Break road trip. He pulls out his map and draws out his route to visit the five locations that he has planned for this year.
Answer please I really need help